Doberman pinčer

Prethodna tema Sljedeća tema Go down

Doberman pinčer

Postaj by Katy on sri sij 20, 2010 9:48 pm

Doberman ili doberman pinčer je pas nastao mešanjem više rasa pasa. Doberman se obično koristi kao pas čuvar ili policijski pas, i ima reputaciju psa odanog porodici i gospodaru, i nezgodnog ako se sa njim ne postupa kako dolikuje. Pošto se doberman najčešće koristi kao pas čuvar, i zbog nekih njegovih uloga na filmskom platnu, mnogi ljudi se plaše dobermana; mnogi ne razumeju kakav je on u stvari. U suštini, doberman je inteligentana i pažljiva rasa koja napada ljude samo kad oseti da je sam ili njegovo vlasništvo i porodica u opasnosti.

Ženka dobermana je do grebena visoka oko 64-68 centimetara i teška 34 do 36 kilograma, dok je za mužjake standard visina do grebena leđa 68 do 72 cm (tolerancija +2 cm) a težina 41 kg.

Mnoge ljude, koji su videli da dobermani imaju repove samo desetak centimetara dugačke, može iznenaditi podatak da se doberman zapravo rađa sa repom koji je duži nego kod većine drugih rasa. Doberman pinčer obično nekoliko dana posle rođenja biva podvrgnut kupiranju, postupku u kome mu se odseca veći deo repa. Objašnjenje za ovo je „izgled“ koji bi pas trebao da ima, onako kako je Luis Doberman prvobitno zamislio psa. To takođe psa čini neustrašivim i čvrstim na izgled.
Sem ovih plitkih razloga za tretiranje životinje na takav, mnogi bi rekli nehuman, način, postoji i praktičan razlog — to uklanja zgodnu „ručku“ za koju bi kriminalac ili napadač mogao da zgrabi životinju dok obavlja čuvarsku ili policijsku dužnost. Još jedan razlog jeste da se psima koji imaju tip repa kao doberman (dugačak sa vrlo malo dlaka ili mesa koje ga pokriva) veoma često dešava „slomljeni rep“. Slomljeni rep može biti sve od stvarnog loma repnih pršljenova pa do mnogo češće povrede kože, koje je veoma teško zalečiti zbog nemogućnosti zavijanja i zaštite repa.
Šta god ljudi mislili o tome, malo kupaca dobermana ima izbor što se tiče dužine repa; kupiranje se mora odraditi ubrzo posle rođenja psa, što znači da odluku skoro uvek donosi odgajivač pre nego što pas bude ponuđen na prodaju.

Očekivani životni vek zdravog dobermana je oko 12 godina, s tim da većina dobermana umire između 11. i 13. godine. Uobičajeni zdravstveni problemi su proširena kardiomiopatija (Dialated Cardiomyopathy), Von Vilebrandova bolest (von Willebrands Disease; poremećaj u krvarenju koji se može testirati genetski), hipotiroidnost (hypothyroidism), rak a kod plavih i srnećih i alopecija (alopecia — opadanje dlake).

Kao što je Monika rekla u jednom postu kako se ona ne plaši stafforda...Ja cu sad reci,isto tako kada doberman njusi,ja prolazim pored njega,divim mu se kako je LEP!A moja drugarica bi ....

Katy
Admin
Admin

Broj postova : 598

Korisnički profil http://forumopsima.forumhr.com

[Vrh] Go down

Re: Doberman pinčer

Postaj by Nec0 on čet sij 21, 2010 4:15 am

Kad sam bio malen imao sam i dobermana(zenku)

Nec0
Moderator
Moderator

Broj postova : 213
Lokacija : Bosna i Hercegovina-Republika Srpska(Bosanska Gradiska)

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Katy on čet sij 21, 2010 3:19 pm

Možeš li ga malo opisati?Osobine,karakter i sl...

Katy
Admin
Admin

[Vrh] Go down

Postaj by Nec0 on čet sij 21, 2010 9:21 pm

Joj zao mi je ali ja se vrlo malo toga sjecam, jer sam imao 5-6 godina.Zvala se Azra.Kad sam je dobio bila je onako nije ni stene niti odrastao pas.I sad ponekad kad upitam oca kaze da je bila zaigran pas i nije puno lajala dok je vec njemacki boxer bio agresivniji i opasniji ali sam se ipak sa njim igrao.Njega se bolje sjecam jer sam bio malo stariji...

Nec0
Moderator
Moderator

Broj postova : 213
Lokacija : Bosna i Hercegovina-Republika Srpska(Bosanska Gradiska)

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Katy on čet sij 21, 2010 9:32 pm

Aha!OK...
Slatki su!

Katy
Admin
Admin

[Vrh] Go down