Sta psi SMIJU jesti

Go down

Sta psi SMIJU jesti

Postaj by Pixy on sub sij 23, 2010 3:41 pm

Meso:
govedina, teletina. konjsko meso, divljač (jelen, srna, zec ... - veprovina ne!); ovčetina, jaretina, janjetina; meso kunića; puretina, piletina, meso guske i patke, golubovi; riba

Pozor: Psima i mačkama nikada ne davati sirovu svinjetinu! Općenito svinjetinu bi bilo najpametnije posve izbaciti iz psećjeg jelovnika. Svinjsko meso ponekad sadržava viruse i/ili bakterije, a često i parazite (sjetitie se trihinele) koji su za pse i mačke smrtonosni!

Iznutrice:
mozak, srce, pluća, jezik, grkljan, jetra, bubrezi, slezena - s iznutricama vrlo oprezno (posebno jetra ili bubrezi - max tri puta na tjedan po 100-ak grama za srednje velike pse)

Mlijećni proizvodi:
mlijeko (punomasno, bezmasno, obrano......postoji i teorija da mlijeko nije dobro za psa jer ga ne može dobro probaviti ); kefir; svježi sir; jogurt; kiselo vrhnje; maslac; sir -> osobno nikako ne preporučujem neukiseljene forme KRAVLJEG mlijeka ... i mlijeko davati vrlo obazrivo (mladim psima i štencima više nego li odraslima); OVČIJE i KOZJE mlijeko može se davati i NEUKISELJENO, svježe.

Jaja:
jaje kuhano, kajgana, prženo jaje- cijelo; sirovo, ali samo žutanjak (bjelanjak sirovi nije za psa)

Povrće, gljive:
cvjetača, brokoli, šampinjoni, cikorija, komorač, kelj-verzot, krastavac, koraba, poriluk, paprika, cikla (sirova), zelena salata, kiseli kupus, celer-selen, šparoge, špinat, rajčica, cukini, grašak, leća
mrkva ?( no imaj te na umu da svakodnevno davanje mrkve daje dlaci crvenkastu pigmentaciju?) češnjak,(koji je fantastičan antiseptik, djeluje protiv crijevnih i kožnih parazita, djeluje repelentno kroz kožu ..... ali psu ga se ne smije dati previše)

Orašasti plodovi:
kikiriki, bademi i orasi (u malim količinama vrlo, vrlo malim ) Sadrže obilje E vitamina, B-kompleksa, osobito vitamin B6, i folnu kiselinu. Orašasti plodovi su jedan od najvrednijih izvora minerala, selena, bakra i magnezija.

Krušarice, žitarice:
riža, kukuruz, pšenica, zob, zobene pahuljice, ječam
tjestenina, stari kruh

Voće:
jabuka, naranča, banana, kruška, datulja, jagoda, smokva, borovnica, trešnja, mandarina, dinja, papaja, breskva, šljiva, grožđe (s voćem vrlo oprezno, posebno sa sušenim voćem jake opne - suho grožđe, grožđice izbjegavati, psi ne mogu probaviti celulozu iz opne voća, ako pas ima osjetljiv želudac onda ne bi smio jesti jabuke čija je kora teško probavljiva.. eventualno očistiti koru od jabuke pa dati psu)

Biljne masti i ulja:
čićkovo ulje, laneno ulje, ulje kukuruznih klica, margarin, maslinovo ulje, suncokretovo ulje

Dodaci:
minerali organskog prijekla (čitaj iz kostiju)....paziti kakve kosti dajete psima (ako uopće dajete) i u kojoj mjeri.
Svakako izbjegavajte kosti koje pucaju na oštro. To su uglavnom sve kosti koje su šuplje. Pogotovo kuhane kokošje od batka! Jer kost nije hrana od koje bi se pas trebao najesti i živijeti, nego arheološki nalaz. Dakle oprezno sa tim. Neka kost bude samo kao poslastica.
vitamini, esencijalne masne kiseline, od naših začina preporuča se dati samo mljevenu slatku crvenu papriku radi sadržaja vitamina C.

Meso bi u redovnoj prehrani psa moralo sudjelovati sa 2/3 ukupne mase obroka.

No, pripazite...ništa ne valja u velikim količinama !!!
Pixy
Moderator
Moderator

Broj postova : 110

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Re: Sta psi SMIJU jesti

Postaj by neno on sub sij 23, 2010 7:57 pm

mlijeko (izaziva proljev - pas nema potrebne encime koji fermentiraju mlijeko u probavnom traktu, zato može jesti samo već ukiseljene proizvode)
jaja (najbolje izbjegavati, a naročito sirovi bjelanjak, jer izaziva prhutanje i ispadanje dlake, a pas se može zaraziti i salmonelom).
ovo ne smije nikako jesti.
neno
Admin
Admin

Broj postova : 185

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by natasa 94 on ned lip 06, 2010 1:45 pm

neno ja sam cula da je kuvano jaje dobro da se psu sija dlaka.. O.0

natasa 94
Početnik
Početnik

Broj postova : 12

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by edina on čet tra 05, 2012 12:02 am

pozdrav, nedavno sam kupila pekinezera koji je star 8 mjeseci, pa me sada zanima sta smije sve jesti posto sam cula da mu nije preporuceno da jede kosti i pije mlijeko ???

edina
Početnik
Početnik

Broj postova : 1

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Dali smem svom psu(stene, 4 meseca) da dajem kosti???

Postaj by datorec97 on čet tra 19, 2012 3:47 pm

Dobio sam Pitbull-a za rodjendan, trudim se da mu obezbedim sto bolju ishranu...cuo sam da su kosti jako dobre i hranljive jer su pune kalcijuma,ali neznam da li smem da dajem mom psu jer je jos stene...ako moze neki savet??? Smile

datorec97
Početnik
Početnik

Broj postova : 2

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Sponsored content

Sponsored content

[Vrh] Go down

[Vrh]