Forum o psima
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Čivava.....

Go down

Čivava..... Empty Čivava.....

Postaj by kikiriki čet sij 26, 2012 7:08 pm

Chihuahua je jedna od pasmina pasa. Postoje dugodlake i kratkodlake chihuaue.

Chihuahue potječu od psa techichija iz Južne Amerike te su, u Asteka, one nekoć bile svete životinje.

Opis [uredi - уреди]Chihuahua je malena i izrazito živahna pasmina psa koja ima velike uši i oči. Osjeća se kao gospodar svoga svijeta i ničega se ne plaši, jer tako izgleda po svom okretnom, samouvjerenom držanju. Vrlo je inteligentna, umiljata i privržena vlasniku. Katkad je se kao gracioznog, okretnog psića prkosna pogleda, čije osobine podsjećaju na temperamentnog terijera.

Dobri su čuvari jer imaju prodoran lavež kojeg često i koriste. Zbog toga ih radije drže stariji vlasnici i ljudi koji mnogo vremena borave u stanu, ali često ih drže i osobe koje se ne vole odvajati od svojih ljubimaca.

Chihuahua može biti visoka od 16 do 20 centimetara, a teška od 0,9 do 3,5 kilograma.

Obično ne podnose hladnoću te, zbog toga, lako gube tjelesnu toplinu i dršću.

Čula kod čivave

Vid: Osim njihovog prostora koji vide, čivave, kao i svi psi, mogu uočiti kretanje iz veće daljine nego mi, jer ne mogu videti tako dobro iz bliza. Mogu videti bolje kad je manje svetla, ali ne mogu razlikovati mnogo boja.

Sluh: Čivave čuju bolje četiri puta od nas, a posebno visokotonske zvuke.

Ukus: Čivave imaju slabije čulo ukusa nego mi, tako da su sklonije probati sve, što najčešće i urade, tako da je važno da njihovi vlasnici kontrolišu uzimanje hrane.

Dodir: Čivave su druželjubive životinje i vole se maziti, negovati i da se sa njima igra.

Njuh: Nos čivave je najjači čulni organ. Čulo njuha je kod pasa tako dobro da oni mogu pratiti trag star nekoliko nedelja, otkriti mirise razblažene na milioniti deo koncentracije koja je potrebna da bi mi osetili te mirise.



[img]Čivava..... Chihuahuakf[/img]


[img]Čivava..... 236512[/img]


[img]Čivava..... Obrazky4everskpescivava[/img]
kikiriki
kikiriki
Aktivan član
Aktivan član

Broj postova : 288
Points : 16193
Reputation : 1
Join date : 25.12.2009
Lokacija : srbija

[Vrh] Go down

[Vrh]


 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.