Leonberger

Prethodna tema Sljedeća tema Go down

Leonberger

Postaj by Katy on ned stu 29, 2009 11:59 am

Verovatno vam nije mnogo poznata ova rasa.Nije ni meni,ali pas je lep...mozda se nekome mnogo svidi. Very Happy grle se

Velik je, snažan, mišićav, elegantan skladno građen pas. Vrlo je samouvren i miran iako ima živahan temperament. Čeoni deo lobanje je izrazito nadsvođen i uži nego kod bernardinca. I obrazi su manje razvijeni. Na čelu nema nabora i pod vratom nema podvoljak. Rep je bogato odlakan i nešto savijen. Dlaka je duga, priljubljena i po mogućnosti glatka. Na vratu i prsima ima bogatu grivu. Lavlje je ili zlatno žute do crveno žute boje sa crnim licem. Vrhovi dlaka mogu biti tamni. Visina od 72 cm do 80 cm (mužjaci), težina od 60 Kg do , 80 Kg. Živi srednje dugo. Gradski sveštenik Essigg iz Leonberga 1860 godine želeo je uzgojiti psa sličnog lavu na gradskom grbu. Ukrštao je bernardinca i njufaundlenda. Dok je nastajala ta pasmina bernardinac je bio omiljen u svetu i svi su hteli imati velikog psa. Leonbergera su u kinološkim krugovima dugo samo kritikovali. Richard Strebel je 1901 godine u reviji "Nemački psi" ("Die deutsche Hunde") napisao da su leonbergeri čudna mešavina pasa. Bez obzira na sve leonberger se kasnije kao pasmina održao. Leonberger je dobrodušan, pouzdan pas i voli decu. Nije agresivan mada je dobar i nepotkupljiv čuvar. Može živeti napolje ali mora imati dodir sa ljudima. Posebno voli vodu i dobar je retriver. Jako je privržen gospodaru a prema strancima je nepouzdan. Otporan je na vremenske neprilike i zdrava je životinja.Potiče iz Leonbergera.

Oči:
Treba da su svetlo do tamno braon, što tamnije to bolje. Srednje velike, sa opreznim dobroćudnim izrazom. Kaopci se dobro zatvaraju, bez vidljivog trećeg očnog kapka, koji je beo. Nepoželjne su oči ptice grabljivice, premale oči (bulterijer), ili prevelike (francuski buldog) oči.

Otporan je, ali u dane velikih vrućina treba malo pripaziti na njega. Kod ove rase, česta je displazija kukova, zato štene treba kupiti kod odgovornog odgajivača. Kod dugodlakog psa, treba obavljati četkanje svakodnevno. Treba paziti da mu se ne ućeba dlaka iza ušiju, na nogama i repu. Ukoliko se neko posle zrelog razmišljanja odlučio za ovu rasu, neće je se tako lako osloboditi.

Ovi psi su retki, možda zbog njihove veličine, jer je potrebno zadovoljiti mnoge prohteve. Tako na primer, jednog leonbergera ne treba držati u soliteru ili u etažnom stanu. Naravno, kao pravi kućni i porodični pas, ne treba da živi ni u boksu. Nije pogodan ni za prevelike čistunce, jer po kiši unosi u kuću mnogo prljavštine na svom dugom i bujnom krznu. Njegove dlake se hvataju na svaki deo odeće, nameštaj ili tepih. I u dvorištu ovaj gorostas može da se uposli kao baštovan, jer voli da kopa.

E,pa,ako neko voli velike pse i ako mu može pružiti sve što je ovde napisano može nabaviti ovog krasnog psa!Ipak,pročitajte još malo o njemu ako već želite da ga nabavite...Evo nekoliko slika:

Katy
Admin
Admin

Broj postova : 598

Korisnički profil http://forumopsima.forumhr.com

[Vrh] Go down

Re: Leonberger

Postaj by Nec0 on pon stu 30, 2009 5:13 pm

Prelijep pas,podsjeca me na tornjaka i sarplaninca;)

Nec0
Moderator
Moderator

Broj postova : 213
Lokacija : Bosna i Hercegovina-Republika Srpska(Bosanska Gradiska)

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Katy on pon stu 30, 2009 5:34 pm

Slatki su.... Very Happy igrajmo se
Velikiiii pas...ja volim velike,ali ne bas mnogo kao ovaj.heh

Katy
Admin
Admin

[Vrh] Go down

Postaj by Monika on uto pro 01, 2009 8:50 pm

Prava kuca-dadilja Very Happy Nisam cula za ovu rasu,bas mi je drago sto sad znam i za nju.Pravi medved.

Monika
Početnik
Početnik

Broj postova : 5

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Katy on sri pro 02, 2009 3:15 pm

haha dadilja!heh Nisam nija cula ranije...skoro sam saznala dok sam trazila rase...Prelepi su!

Katy
Admin
Admin

[Vrh] Go down

Postaj by perkan on pon sij 25, 2010 12:18 am

Evo par slika mog leonbergera Don Vita..da Vam nisu bas sve sa googla Smile

perkan
Početnik
Početnik

Broj postova : 4

Korisnički profil

[Vrh] Go down

Postaj by Katy on pon sij 25, 2010 1:28 pm

Bas je meden!Drago mi je da neko sa ovog foruma ima ovu rasu!Opsisi ga,osobine....

Katy
Admin
Admin

[Vrh] Go down

Postaj by kikiriki on uto sij 26, 2010 1:08 pm

treca slika je naj lepsa jumppp

kikiriki
Aktivan član
Aktivan član